Ogrzewanie podłogowe – co warto o nim wiedzieć?

Chodzenie boso po ciepłej podłodze

Ogrzewanie podłogowe to nowoczesny, ekologiczny i bardziej komfortowy od tradycyjnego system grzewczy. Mimo że sama inwestycja kosztuje więcej niż grzejniki konwekcyjne, przynosi spore oszczędności podczas eksploatacji. To sprawia, że rośnie zainteresowanie tego typu ogrzewaniem zwłaszcza podczas podejmowania decyzji o zakupie nowego mieszkania, chociaż ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu deweloperskim ze względu na duże koszty inwestycji wciąż nie jest rozwiązaniem stosowanym zbyt często. Co warto o nim wiedzieć i gdzie sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy.

Czym jest i jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to niewidoczny umieszczony pod podłogą system grzewczy zapewniający równomierną temperaturę całej ogrzewanej powierzchni. Zamontowane na izolowanym podłożu pod podłogą przewody grzewcze ogrzewają mieszkanie poprzez wytwarzanie ciepła promieniującego ku górze. Sieć grzewcza podłączona jest do umieszczonego na ścianie rozdzielacza zaopatrzonego w system regulacji. Nośnikami ciepła mogą być kotły gazowe, olejowe, elektryczne czy też pompy ciepła lub kolektory słoneczne. W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym rozkład temperatur jest inny niż w tradycyjnie ogrzewanych grzejnikami konwekcyjnymi. Tutaj przy podłodze panuje komfortowa temperatura, wyższa niż w wysokich partiach mieszkania np. przy suficie. W efekcie tego można uzyskać większy komfort cieplny przy zużyciu mniejszej ilości energii, niż otrzymuje się w mieszkaniu ogrzewanym grzejnikami ściennymi. Trzeba mieć świadomość jednak, że koszty eksploatacyjne zależą od rodzaju zastosowanego ogrzewania podłogowego.

Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego?

W zależności od tego, co jest czynnikiem grzewczym, wyróżnia się różne rodzaje ogrzewania podłogowego. Są to:

  • ogrzewanie podłogowe elektryczne
  • ogrzewanie podłogowe wodne
  • ogrzewanie podłogowe powietrzne

W Polsce najpopularniejsze są dwa pierwsze warianty. Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest inwestycją tańszą niż ogrzewanie podłogowe wodne. Jednak ze względu na późniejsze wysokie koszty eksploatacyjne ogrzewanie elektryczne stosuje się najczęściej jedynie w pomieszczeniach, gdzie nie można zainstalować ogrzewania wodnego. Nasza firma Dewellux instaluje w swoich inwestycjach ogrzewanie podłogowe wodne oparte na pompie ciepła. Instalacja taka jest droższa, lecz przynosi duże oszczędności w późniejszej eksploatacji.

Ogrzewanie podłogowe wodne – działanie i zalety

Ogrzewanie podłogowe wodne powinno zostać uwzględnione w planach już na etapie projektowania budynku ze względu na grubość warstw izolacyjnych. Idealnie nadaje się do nowych domów, w których przewidziano zastosowanie pompy ciepła. Czynnikiem grzewczym jest ogrzewana przez nią woda, która płynie rurami ułożonymi w sposób meandryczny lub spiralny pod podłogą bezpośrednio na warstwie izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej. Zaletą jest to, że doprowadzana woda nie musi być ogrzana jak w przypadku grzejników do temperatury 60 -70 stopni, lecz wystarczy około 35 – 50 stopni C. Daje to duże oszczędności.

Ogrzewanie podłogowe a zdrowie i ekologia

Ogrzewanie podłogowe oprócz zalet ekonomicznych ma też inne. Jest ekologiczne, ponieważ nie powoduje emitowania do atmosfery trujących substancji. Okazuje się też, że ogranicza cyrkulację kurzu w powietrzu, co jest korzystne dla alergików. Do tego ogrzewana podłoga zapewnia komfort cieplny stopom, dzięki czemu nie będą marzły nawet podczas chodzenia boso. Warto wiedzieć, że szczególnie dobrze ten typ ogrzewania sprawdza się w mieszkaniach dwukondygnacyjnych z salonem otwartym na kuchnię. Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu dwupoziomowym lepiej niż tradycyjne grzejniki ogrzewa otwarty salon. Nie ma w tym wypadku niepotrzebnych strat ciepła i przegrzewania drugiego poziomu, co sprzyja zachowaniu zdrowia i oszczędnościom.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Jak już wspomniano wcześniej, ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet i jest dobrym wyborem szczególnie w nowych mieszkaniach. W odróżnieniu od grzejników konwencjonalnych nie zakłóca estetyki pomieszczeń i pozwala na swobodną aranżację, szczególnie okolicy okien, gdzie zwykle grzejniki są montowane. Zapewnia równomierną temperaturę w całym wnętrzu. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy rodzaj podłogi nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Ten temat zostanie omówiony szerzej w innym artykule. Trzeba też zachować umiar w zagospodarowaniu przestrzeni i odpowiednio dobrać meble. Jeśli komuś marzy się duża ilość ciężkich mebli, które zajmą znaczny obszar powierzchni podłogi, powinien raczej zdecydować się na tradycyjne grzejniki. Do mieszkania, w którym zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, wybiera się raczej meble na nóżkach, które umożliwią swobodne oddawanie ciepła przez podłogę.

Ogrzewanie podłogowe wodne jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych grzejników. Mimo większych kosztów inwestycyjnych jest znacznie tańsze w użytkowaniu. Poleca się je szczególnie do nowych mieszkań dwupoziomowych. Przyjazne dla ludzi i środowiska zapewni należyty komfort i pozwoli zaoszczędzić, co ma duże znaczenie szczególnie dla osób spłacających zaciągnięty na zakup mieszkania deweloperskiego kredyt.

 

Porównaj oferty

Porównać