Nowe mieszkanie dla rodziny – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Wnętrze mieszkania energooszczędnego

Zakup nowego mieszkania to najczęściej inwestycja obciążająca domowy budżet na wiele lat. Niezwykle istotną rzeczą jest więc przemyślany wybór rodzinnego gniazda, który zapewni wszystkim mieszkańcom należyty komfort, a do tego nie zrujnuje finansów w następnych latach. Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę przy wyborze nowego mieszkania, aby w przyszłości nie żałować swojej decyzji? Sprawdźcie.

Nowe mieszkanie dla rodziny – najistotniejsze kryteria wyboru

Poszukiwanie nowego mieszkania dla rodziny będzie łatwiejsze i przyniesie lepsze rezultaty, jeśli ustali się najważniejsze kryteria wyboru. Pozwoli to zawęzić obszar poszukiwań i wyeliminować te oferty, które rodzinie nie odpowiadają. Warte uwzględnienia przy wyborze nowego mieszkania są takie czynniki jak:

– Lokalizacja

Czynnik ten będzie miał bezpośredni wpływ na komfort życia w przyszłości. Przykładowo, jeśli dla rodziny ważną kwestią jest obecność w pobliżu miejsca zamieszkania placówek oświatowych, gdzie będą kształcić się dzieci, czy firm, gdzie łatwo znaleźć pracę, dobrym wyborem będzie miasto. Przy jego wyborze warto uwzględnić też jakość powietrza oraz obecność terenów zielonych, czy sprzyjających rekreacji. Przykładem takiego miasta, które spełnia wszystkie te kryteria, jest Gdynia. Kiedy już rodzina podejmie decyzję o przeprowadzce do Gdyni, warto rozważnie wybrać dzielnicę. Samo centrum mimo swej atrakcyjności latem może być dla mieszkańców dość uciążliwą lokalizacją ze względu na duży napływ turystów. Poza tym ceny mieszkań są dużo wyższe niż w spokojniejszych dzielnicach. Jeśli ktoś pragnie spokoju i zakupu mieszkania w przystępnej cenie, warto wybrać jedną z dobrze skomunikowanych z centrum dzielnic. Przy wyborze warto też zwrócić uwagę na obecność w pobliżu placówek handlowych, przychodni, czy innych, które mogą być ważne dla członków rodziny.

– Przyszłe koszty użytkowania

Jednym z istotnych i często pomijanych czynników przy wyborze nowego mieszkania są jego przyszłe koszty eksploatacyjne. Kwestia ta pomijana często przez deweloperów, może być niezwykle ważna dla rodziny, która kupuje nowe mieszkanie na kredyt i potem jej budżet jest obciążony comiesięcznymi spłatami rat. Kiedy więc planuje się np. kupno mieszkania we wspomnianym powyżej mieście, warto mieć to na uwadze. Dobrze jest też zapytać, czy wybrany deweloper Gdynia zadbał w swoich inwestycjach o energooszczędne rozwiązania. Może to być fotowoltaika, pompa ciepła i współpracujące z nią ogrzewanie podłogowe. Tego typu technologie mogą początkowo podnieść nieco cenę mieszkania, ale później generują duże oszczędności w rachunkach. Nasza firma Dewellux planuje je we wszystkich swoich inwestycjach.

– Wielkość mieszkania i jego rozkład

Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze jest wielkość i rozkład mieszkania. W tym wypadku wyboru dokonuje się najczęściej na podstawie liczebności rodziny. Dogodnym rozwiązaniem na modelowej rodziny 2+2 będzie mieszkanie dwupoziomowe z ogrodem. Część wspólna obejmuje parter, na którym zlokalizowany jest salon z tarasem i kuchnią oraz łazienką. Druga kondygnacja natomiast zawiera sypialnie dla poszczególnych członków rodziny. Taki rozkład jest bardzo korzystny i gwarantuje dużą dozę prywatności. Odwiedzający dom goście najczęściej korzystają jedynie z części wspólnej. Nie zakłóca to wypoczynku śpiącym na piętrze dzieciom. Przy analizie rozkładu przyszłego mieszkania istotne może być rozmieszczenie konkretnych pomieszczeń względem stron świata. Spragnieni dużej ilości słońca powinni wybierać mieszkania z salonem położonym od strony południowej. Ci, którzy nie lubią za bardzo wpadających do domu promieni słonecznych, powinni szukać mieszkania od strony północnej. W takim wypadku jednak warto zadbać o okna z szybami o większej przezroczystości.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy wyborze mieszkania?

Niewątpliwie istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania jest jego cena. Jeśli finansowanie w dużej części będzie pochodziło z kredytu, jego wielkość będzie miała wpływ na wysokość raty. Z drugiej strony czasem warto zainwestować więcej, jeśli przyszłe koszty użytkowania będą znacznie mniejsze od standardowych. Warto to rozważyć i przekalkulować. Jeśli ktoś chce szukać oszczędności i kupić mieszkanie jak najtaniej może postawić na tańszą dzielnicę. Może też zdecydować się na wybór mieszkania w stanie deweloperskim i wykończyć je we własnym zakresie. Przy wykonaniu niektórych prac wykończeniowych samemu z pewnością zaoszczędzi się na robociźnie. Ile kosztuje wykończenie mieszkania, można sprawdzić w innym naszym wpisie. Nie warto natomiast oszczędzać na nowych technologiach, które pozwolą zmniejszyć koszty życia w przyszłości. Ci natomiast, którzy nie mają ograniczonego budżetu i chcą wprowadzić się do wykończonego mieszkania pod klucz, mają taką możliwość.

Wielkość, rozkład, lokalizacja mieszkania, a przede wszystkim koszty, które w przyszłości będzie generować to główne kryteria wyboru przyszłego mieszkania. Warto się nad tym dobrze zastanowić i podjąć decyzję świadomie, aby potem nie żałować dokonanego wyboru.

 

Porównaj oferty

Porównać