Mieszkanie w niskiej zabudowie – jak zabezpieczyć przed intruzami i hałasem

Niska zabudowa z ogrodzeniem

Mieszkanie w niskiej zabudowie ma wiele zalet. Nie trzeba pokonywać wielu schodów z ciężkimi zakupami, czy dziecięcym wózkiem. Łatwiej wnieść meble i pozbyć się starych. Dodatkowym atutem jest bliska obecność ogrodu, czy ładnie zaaranżowanej przestrzeni do wypoczynku z dużą ilością zieleni. Niestety mieszkanie w niskiej zabudowie oznacza czasem większe ryzyko hałasu z zewnątrz i włamania. Sprawdźcie, jak zabezpieczyć dom, aby je zminimalizować.

Mieszkanie w niskiej zabudowie – jak ograniczyć docierający z zewnątrz hałas?

Mieszkańcy domów jednorodzinnych, czy mieszkań położonych na niskich kondygnacjach zwykle bardziej narażeni są na hałas, niż ci mieszkający na wysokich piętrach. Głośne dźwięki docierające do domu najczęściej są wynikiem dużego ruchu ulicznego w mieście, ale nie tylko. Często pochodzą również od bawiących się na podwórku dzieci, przechodniów, czy zwierząt domowych. Trwałe narażenie na hałas może nie tylko rozstroić system nerwowy i spowodować uszkodzenie słuchu, ale też wpłynąć negatywnie na cały organizm. Nowoczesnym rozwiązaniem, które pomoże ograniczyć docieranie hałasu do wnętrza domu, są dźwiękoszczelne okna. Wybierając mieszkanie w niskiej zabudowie, warto więc zwrócić uwagę na parametry okien. Współczynnik Rw informuje, jak duża jest ich izolacyjność akustyczna. Jeśli wynosi on więcej niż 34 dB oznacza, że okna wytłumią więcej hałasu, niż te standardowe. Efektem tego do wnętrza domu dotrze mniej drażniących dźwięków i domownicy będą lepiej wypoczywać. Jeśli posesja położona jest przy ruchliwej ulicy, warto też zadbać o takie ogrodzenie, które wytłumi nieco hałas generowany przez przejeżdżające pojazdy.

Jak zabezpieczyć mieszkanie w niskiej zabudowie przed włamaniem?

Mieszkanie w niskiej zabudowie zwykle budzi obawy związanie z zagrożeniem potencjalnym włamaniem. Ludzie, bojąc się utracić dorobek życia, często szczególną uwagę poświęcają właściwemu zabezpieczeniu drzwi wejściowych. Nie zdają sobie często sprawy, że włamywacze do domu najczęściej dostają się przez źle zabezpieczone okna lub drzwi balkonowe, czy tarasowe. Warto więc zwrócić uwagę, czy okna posiadają odpowiednie zabezpieczenia antywłamaniowe. Nowoczesna stolarka okienna często ma już w standardowym wyposażeniu zaczepy antywyważeniowe. Warto jednak wzbogacić ją o dodatkowe zabezpieczenia, które mogą skutecznie przeciwdziałać intruzowi w dostaniu się do środka. Należą do nich:

– szyby antywłamaniowe

Jeśli w oknie są zaczepy antywyważeniowe, które uniemożliwią wyważenie go, złodziej może próbować rozbić szybę. Szyby antywłamaniowe są trudne do rozbicia. Nawet jeśli włamywaczowi się to uda, szkło nie rozsypie się jak w standardowym oknie, lecz popękane zostanie na swoim miejscu. Szyba antywłamaniowa bowiem pokryta jest warstwami folii, która uniemożliwia przemieszczanie się kawałków szkła.

– kontrakton

Połączony z systemem alarmowym w domu specjalny czujnik umieszczony w ramie okna sygnalizuje o próbie włamania. Może on dodatkowo być ustawiony tak, że podczas wietrzenia nie tylko nie włączy się, ale jeszcze automatycznie wyłączy ogrzewanie na czas otwarcia okna.

– klamka z kluczykiem

Klamka z kluczykiem uniemożliwia otwarcie okna bez posiadanego kluczyka. To zabezpieczenie przed włamaniem uniemożliwia też niekontrolowane otwieranie okien przez małe dzieci.

– rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne mogą stanowić dodatkowe zabezpieczenia okna przed włamaniem. Już sam ich widok może odstraszyć potencjalnych włamywaczy. Warto je zastosować, gdyż mają więcej zalet. Chronią dom przed ucieczkami ciepła, a latem przed nadmiernym nagrzewaniem.

Powyższe zabezpieczenia przed włamaniem nie gwarantują, że do próby włamania nie dojdzie. Jeśli jednak taka próba zostanie podjęta, wydłużają czas włamania i dają szansę na schwytanie sprawcy. Oprócz tego warto zainwestować w system alarmowy i monitoring.

Ogrodzenie posesji zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców

Niezależnie od zastosowanych zabezpieczeń samego mieszkania w niskiej zabudowie, warto postawić ogrodzenie wokół posesji. Będzie ono sygnalizowało potencjalnym intruzom, że dany teren jest własnością prywatną. Ogrodzenie dodatkowo zabezpieczy mieszkańców przed dzikimi zwierzętami, takimi, jak dziki, czy lisy, czy bezpańskimi psami. Rodzice bawiących się na ogrodzonym podwórku dzieci nie będą musieli obawiać się o ich bezpieczeństwo. Z tego względu warto grodzić nie tylko posesje, na których znajdują się domy jednorodzinne, ale także takie, gdzie postawiono niskie budynki z kilkoma mieszkaniami. Ogrodzenie takiego mikro osiedla zapewni większe bezpieczeństwo całej społeczności.

Mieszkanie w niskiej kameralnej zabudowie może być nie tylko komfortowe, ale i bezpieczne. Zastosowanie różnych sposobów zabezpieczeń przed włamaniem znacznie zmniejszy zagrożenie. Pomocne w tym mogą okazać się nowe technologie oraz ogrodzenie całego terenu. Warto zwrócić uwagę na właściwy dobór okien i drzwi tarasowych. Dźwiękoszczelne okna antywłamaniowe będą w tym wypadku najlepszym wyborem.

 

Porównaj oferty

Porównać