Co wpływa na cenę nowego mieszkania?

Od czego zalezy cena mieszkania?

Nie jest tajemnicą, że ceny nowych mieszkań mogą być różne. Różnice widać czasem nawet w inwestycjach tego samego dewelopera. Wpływ na to może mieć wiele czynników. Co decyduje o tym, ile wyniesie ostateczna cena za m2 danego mieszkania? Sprawdźcie.

Jakie czynniki mają wpływ na cenę nowego mieszkania od dewelopera?

Mimo że istnieją średnie stawki za m2, nie ma ujednoliconego cennika na nowe mieszkanie od dewelopera. I chociaż są pewne czynniki stałe, które mają znaczenie przy ustalaniu ceny mieszkania, może się ona zmieniać także w zależności od koniunktury, podaży i popytu, a także ogólnej kondycji gospodarki. Natomiast czynnikami, które niezależnie od tego wpływają na cenę mieszkania od dewelopera, jest:

– lokalizacja

Lokalizacja nowego mieszkania to główny czynnik wpływający na jego cenę. Mieszkania od dewelopera w dużych miastach są przeważnie droższe od tych budowanych w małych miejscowościach. Wiąże się to z większą ceną działek budowlanych, dostępnością rynku pracy, szkół i innych instytucji użyteczności publicznej oraz wielu atrakcji, które niedostępne są w małych miastach. Co ciekawe, nawet w obrębie jednego dużego miasta, ceny mieszkań mogą być inne w poszczególnych jego dzielnicach. Najwyższe są z reguły w centrum miasta. Przykładowo w Gdyni, najdroższe mieszkania znajdują się w samym centrum oraz w Orłowie. Jeśli ktoś chce kupić mieszkanie w atrakcyjnej cenie, warto wybrać inne dzielnice, takie jak np. Obłuże.

– infrastruktura okolicy i komunikacja

Okazuje się, że na cenę mieszkania wpływa też dostępność komunikacji i cała infrastruktura okolicy. Cena będzie wyższa, jeśli dana lokalizacja jest idealnie skomunikowana z pozostałymi częściami miasta oraz posiada infrastrukturę zapewniającą mieszkańcom zaspokajanie podstawowych potrzeb. Bliskość szkół, przedszkoli, przychodni lekarskich, sklepów i zagospodarowanych terenów zielonych podnosi ceny mieszkań.

– jakość materiałów wykończeniowych

Nie bez znaczenia w ustalaniu ceny mieszkania ma jakość materiałów wykończeniowych. Im będzie wyższa, tym cena za mieszkanie od dewelopera również będzie wzrastała. Jest to naturalne, ponieważ jeśli deweloper zainwestuje w najwyższą jakość, poniesione koszty wliczy w cenę mieszkania. Często jednak warto zapłacić nieco więcej, ponieważ wyższa jakość materiałów, to mniej awarii i konieczności napraw w przyszłości.

– zastosowanie nowych technologii

Nowe technologie, w które deweloper wyposaży mieszkanie, również będą miały wpływ na jego cenę, ale często obniżą koszty rachunków w przyszłości. Przykładowo, jeśli deweloper inwestuje w mieszkania wyposażone w pompę ciepła, fotowoltaikę i ogrzewanie podłogowe, wiadomo, że koszty takiej inwestycji będą większe, niż w przypadku innych deweloperów, którzy takich kosztów nie ponoszą. Musi on więc wliczyć je w cenę mieszkania. Jeśli jednak przyszły właściciel zdecyduje się zapłacić więcej, może mieć pewność, że technologie, które sprzyjają oszczędnościom w przyszłym użytkowaniu, przyniosą mu korzyści. Niższe rachunki są bowiem bardzo ważne przy konieczności spłacania kredytu hipotecznego.

Cena mieszkania a jego metraż

Przy zakupie nowego mieszkania deweloper podaje cenę za 1 m2. Wystarczy przemnożyć ją przez ilość metrów i wyjdzie suma, którą trzeba będzie za mieszkania zapłacić. W ogólnym rozrachunku wiadomo, że mieszkanie o większej powierzchni, będzie kosztowało więcej. Natomiast warto zwrócić uwagę, że często cena za m2 małej kawalerki jest wyższa niż cena m2 dużego mieszkania.

Jak widać, ceny mieszkań od dewelopera mogą być zależne od różnych czynników. Wpływ na nie mają pewne elementy stałe, jak lokalizacja, czy jakość użytych materiałów, a także czynniki zmienne, takie jak podaż i popyt oraz inne. Obecnie zauważa się trend rosnący. Ceny mieszkań rosną i wszystko wskazuje, że tak będzie w tym roku. Wynika to z faktu, że mniej się buduje, niż w latach poprzednich, ceny materiałów budowlanych rosną, podobnie jak chęć coraz większej ilości Polaków do zakupu własnego mieszkania.

 

Porównaj oferty

Porównać