Budownictwo ekologiczne
Budownictwo ekologiczne w Polsce zyskuje na coraz większej popularności. Czym ono jest i dlaczego powinno to być dla nas ważne?. Budownictwo tego typu charakteryzuje się szczególną dbałością o środowisko naturalne w całym cyklu budowlanym. Rozpoczynając od projektu, po przez użyte materiały podczas prac konstrukcyjnych, kończąc na eksploatacji i rozbiórce budynku. W budownictwie ekologicznym ważnymi aspektami są:
- użycie materiałów przyjaznych dla środowiska naturalnego
- zmniejszenie poboru energii i minimalizacja emisji zanieczyszczeń
- zazielenienie budynków i terenów otaczających
- efektywne wykorzystanie energii odnawialnej (fotowoltaika, pompy ciepła)
- wykorzystanie roślinności jak biologicznego płaszcza budynku
Materiały budowlane stosowane podczas wznoszenia budynku powinny być dostarczane z jak najbliższego miejsca, tak aby transport ich nie generował zanieczyszczeń. Elementy budowlane jeżeli jest to możliwe powinny być przygotowane poza obrębem budowy. Dzięki takiemu działaniu zmniejszamy hałas, pył na budowie związany z ich obróbką oraz lepiej dbamy o recykling, o który trudno na placu budowy.
Ważnym aspektem budowlanej ekologii jest również zdrowie pracowników pracujących przy jego wznoszeniu oraz przyszłych mieszkańców. W wyniku tego stosuje się materiały, które jak najbardziej są przyjazne człowiekowi. W starszym budownictwie dochodzi do uwalniania się toksycznego formaldehydu, lub mamy do czynienia z nadmierną wilgotnością powietrza. Wysoka wilgotność sprzyja gromadzeniu się bakterii, wirusów itp. W związku z tym unika się przestarzałych materiałów, oraz dba się o odpowiednią izolację, wentylację pomieszczeń. Drewniane podłogi są bardzo korzystne dla alergików, odchodzi się też od dywanów na rzecz płytek i drewnianych podłóg. Te ostatnie przyczyniają się również do polepszenia jakości powietrza pochłaniając lub uwalniając wilgoć.
Na początkowym etapie projektu planuje się w jaki sposób będzie trzeba pozbyć się budynku, gdy jego stan będzie tego wymagał. W tej chwili najczęściej spotykaną metodą jest wyburzenie budynków. Jednak w budownictwie ekologicznym ważnym aspektem jest minimalizacja odpadów. Zburzenie budynku i składowanie jego pozostałości na wysypisku śmieci nie jest najlepszą metodą. Dlatego trzeba znaleźć rozwiązanie. Jedną z technik jest dekonstrukcja, polega ona na wykorzystywaniu odpadów produkcyjnych, wraz z nową produkcją. Przykładami takiej technologii są ekstruzja, prasowanie oraz prasoodpowietrzanie.
Podsumowując budownictwo ekologiczne nie jest sztuką dla sztuki. Jest to w pełni przemyślany projekt na każdym etapie, który ma zminimalizować negatywny wpływ materiałów na pracownikach pracujących na budowie, zapewnić komfort i zdrowie dla przyszłych mieszkańców, oraz dbać o środowisko naturalne.