Budownictwo pasywne

Budownictwo pasywne

Budownictwo pasywne na zachodzie Europy rozkręciło się na dobre. Wielu klientów bierze pod uwagę parametry techniczne mieszkania przy zakupie domu. W Polsce nowoczesne budownictwo dopiero zaczyna raczkować, choć rozwój jest dość dynamiczny. Budownictwo pasywne cieszy się coraz większą popularnością wśród rodaków. Na czym polega i czym właściwie jest?

Dom pasywny ma bardzo niskie zapotrzebowanie energetyczne. Dzięki użyciu odpowiednich materiałów eksploatacja jest dużo tańsza niż w budownictwie tradycyjnym. Oprócz oszczędności portfela mieszkańców, ma niebagatelne znaczenie dla środowiska naturalnego, gdyż wymaga zużycia dużo mniejszej ilości zasobów. Budowanie tego typu budynków nie polega tylko i wyłącznie na doborze odpowiednich materiałów. Ważnym aspektem są też ludzie wykonujące prace. Tylko odpowiednia wiedza i staranność w wykonywaniu prac pozwala budynkowi zachować bardzo dobre parametry cieplne. Warto podkreślić, że budynek pasywny może osiągać siedmiokrotnie mniejsze zużycie energii od budownictwa tradycyjnego. Z uwagi na rozwijające się technologie budynek pasywny może być nie tylko oszczędny, ale ciekawy pod względem architektonicznym. Jednym z najważniejszych elementów budynku pasywnego są okna. One są najsłabszym elementem, przez które ciepło może uciekać. Stosuje się w tej chwili okna z potrójnymi szybami, pomiędzy które wtłacza się gaz szlachetny. Dodatkowo są pokryte specjalną powłoką niskoemisyjną, która ogranicza straty ciepła. Wysokiej klasy okna muszą być założone przez osoby, które mają odpowiednią wiedzę. Popełnione błędy podczas prac mogą spowodować, że bardzo drogie okna nie będą spełniać w odpowiedni sposób swojej funkcji.

Fotowoltaika, pompy ciepła

Dobrze ocieplony dom to doskonały punkt wyjścia do założenia instalacji fotowoltaicznych w parze z pompami ciepła. Budynek praktycznie staje się praktycznie niezależny energetycznie. Ogrzewanie domu czerpiemy z energii geotermalnej, a prąd jest generowany za pomocą paneli słonecznych. W wypadku domu pasywnego, nie bez znaczenia jest obecność domowników, gdyż oni sami są źródłami ciepła, każde urządzenie elektryczne nawet o wysokiej sprawności generuje ciepło. Z uwagi na bardzo dobre parametry budynku ciepło jest akumulowane we wnętrzu. Aby nasz dom zyskał miano pasywnego przyjmuje się wg norm, że do ogrzewania w naszym klimacie potrzebnych jest 15 kWh/m² rocznie.

Porównaj oferty

Porównać