Własne mieszkanie to nie tylko marzenie każdej rodziny, ale i podstawowa potrzeba. Mimo że w Polsce cały czas występuje deficyt mieszkań, cały czas buduje się nowe mieszkania od dewelopera. Inną opcją jest zakup mieszkania z rynku wtórnego od osoby, która go nie potrzebuje i chce sprzedać. Czy lepiej szukać mieszkania na rynku wtórnym, czy zdecydować się na kupno mieszkania deweloperskiego? Sprawdźcie.
Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?
Chcąc stać się właścicielem mieszkania pierwszym krokiem, jaki należy poczynić, jest podjęcie decyzji, czy wybrać nowe mieszkanie od dewelopera, czy też poszukać mieszkania na rynku wtórnym. Niektórzy decydują się na to drugie rozwiązanie, chcąc zaoszczędzić na kosztach, szukają okazji i wybierają mieszkania do remontu. W perspektywie czasu jednak rozwiązanie takie może być tylko pozornie korzystne, ponieważ jeśli nie uwzględni się wszystkich kosztów związanych z planowanym remontem oraz inwestycji, jakie należy poczynić, aby mieszkanie w przyszłości spełniało aktualne normy i zapewniało odpowiedni standard wykończenia, może okazać się, że nowe mieszkanie z rynku pierwotnego będzie korzystniejszym wyborem nie tylko pod względem finansowym, ale i zaoszczędzi sporo czasu przyszłemu właścicielowi oraz uchroni przed potencjalnymi kłopotami. Jak wynika z obserwacji, coraz częściej Polacy kupują mieszkania od dewelopera.
Co można zyskać, kupując mieszkanie od dewelopera?
Kupno mieszkania deweloperskiego ma wiele zalet i korzyści dla kupującego. Są to między innymi:
Zakup mieszkania od dewelopera — brak remontów i aranżacja we własnym zakresie
Kupując mieszkanie od dewelopera, nie trzeba zajmować się uciążliwymi i kosztownymi remontami. Stan deweloperski mieszkania pozwala także na wprowadzanie własnych koncepcji aranżacyjnych w wykończenie mieszkania, co jest niezwykle korzystne w zagospodarowaniu przestrzeni mieszkalnej zgodnie z własnym gustem i potrzebami.
Nowe mieszkania na sprzedaż w atrakcyjnych lokalizacjach
W odróżnieniu od mieszkania z rynku wtórnego, mieszkania od dewelopera mają atrakcyjne lokalizacje wybierane na podstawie najbardziej istotnych dla przyszłych użytkowników czynników. Co więcej, sam rozkład pomieszczeń projektowany jest na podstawie najmodniejszych i najbardziej oczekiwanych obecnie trendów. Kupując mieszkanie od dewelopera, można wybrać samemu dogodny metraż i lokalizację, udogodnienia, a także rodzaj budynku, w którym znajduje się mieszkanie pierwotne
Mieszkanie z rynku pierwotnego — nowoczesne technologie
W budowie nowoczesnych mieszkań, szczególnie tych spełniających standard lokali energooszczędnych, czy ekologicznych wykorzystuje się nowe technologie, instalacje i nowoczesne materiały, dzięki czemu mieszkania od dewelopera nie tracą na wartości, lecz zyskują. Jeśli takie nowe mieszkania pierwotne zechce się sprzedać za kilka lat, będzie można to zrobić z zyskiem. Nie trzeba też będzie podnosić ich standardu do zaostrzanych coraz bardziej przepisów dotyczących niskoemisyjności, czy oszczędzania energii. Tego typu wystawione mieszkanie na sprzedaż znacznie szybciej znajdzie nabywcę, niż lokal, który nie spełnia zalecanych norm.
Niższe koszty zakupu nieruchomości
Dodatkową korzyścią obniżającą całkowity koszt zakupu nieruchomości jest zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych PCC. Zakup mieszkania od dewelopera daje więc korzyść równą 2% wartości mieszkania, gdyż tyle obecnie wynosi ten podatek.
Ustawa deweloperska chroni nabywców
Wiele osób przed zakupem własnego lokum zastanawia się, czy kupno mieszkania od dewelopera jest bezpieczne. Ważną informację dla nich niosą zapisy podpisanej 8 czerwca 2021 roku Ustawy Deweloperskiej. Według nich powstający Deweloperski Fundusz Gwarancyjny będzie chronił nabywców w przypadku bankructwa dewelopera.
Kupujemy nowe mieszkania od dewelopera z gwarancją
Rękojmia nakłada na deweloperów obowiązek usuwania na ich koszt zauważonych przez nabywców mieszkania wad i usterek, jeśli nie powstały one w wyniku złego użytkowania przez okres 5 lat od odbioru nieruchomości. Odpowiedzialność dewelopera dotyczy zarówno wad fizycznych, jak i prawnych.
Oferta deweloperska często zawiera także atrakcyjną przestrzeń wspólną
Zakup mieszkania od dewelopera to także możliwość korzystania z nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni wspólnej w budynku i wokół niego, np. miejsca parkingowe, place zabaw dla dzieci, dobrej jakości chodniki. Tego wszystkiego nie zaoferuje zakup mieszkania z rynku wtórnego, gdzie o miejsce parkingowe trzeba walczyć, a jakość chodników pozostawia wiele do życzenia.
Czy istnieją jakieś wady zakupu mieszkania od dewelopera?
Chociaż przedstawione powyżej zalety i korzyści dla nabywców nie pozostawiają wątpliwości, że mieszkania deweloperskie są dobrym wyborem, niektórzy mogą dopatrywać się pewnych wad takiego rozwiązania, które dla innych okazują się jednak zaletą. Jedyne wymieniane wady zakupu mieszkania od dewelopera to konieczność oczekiwania na mieszkanie oraz ewentualne wady ukryte, które i tak deweloper będzie musiał usunąć. Czas oczekiwania na mieszkania od dewelopera natomiast może być różny w zależności od tego kiedy podpisze się umowę deweloperską. Jeśli podpisanie umowy deweloperskiej następuje w początkowym etapie realizacji danej inwestycji, wówczas czas oczekiwania na mieszkanie pierwotne może wydłużyć się nawet do 2, czy 3 lat. Jest to jednak czas, kiedy można zbierać fundusze na wykończenie mieszkania i jego wyposażenie, co niektórzy postrzegają jako zaletę.
Zakup mieszkania od dewelopera na kredyt hipoteczny
Decydując się na kupno własnego lokalu mieszkalnego, warto wiedzieć, że można kupić mieszkanie na kredyt. Taki wybór finansowania zakupu mieszkania wiąże się z koniecznością złożenia wniosku i załatwienia formalności w banku. Po pozytywnej ocenie zdolności kredytowej można rozpocząć poszukiwanie mieszkania na rynku pierwotnym. Po wyborze konkretnego mieszkania o ustalonej lokalizacji i metrażu warto sprawdzić dewelopera przed zakupem, czy nie toczą się przeciwko niemu jakieś postępowania w sądzie, a także dowiedzieć się, czy posiada on niezbędne pozwolenia na budowę i kiedy planuje się jej zakończenie. Warto sprawdzić też stan prawny działki oraz plan zagospodarowania przestrzennego. Potem następuje podpisanie umowy deweloperskiej, najpierw przedwstępnej, następnie odbiór mieszkania i podpisanie ostatecznej umowy. Umowa przedwstępna, jak i ostateczna powinna mieć formę aktu notarialnego. Do niej powinien być załączony prospekt informacyjny przedstawiający szczegóły inwestycji.
O co pytać przy kupnie mieszkania od dewelopera?
Chociaż zakup mieszkania na rynku pierwotnym jest bezpieczny, ponieważ ustawa deweloperska chroni nabywców, taka inwestycja wiąże się zawsze z koniecznością poniesienia dużych kosztów, a podjęcie takiej decyzji zaważy w dużym stopniu na życiu osób, które kupią mieszkanie. Warto więc zadać deweloperowi parę pytań, takich jak:
- Kiedy mieszkanie będzie gotowe do odbioru i jak będzie wyglądała okolica w przyszłości?
- Czy jest możliwa negocjacja ceny nieruchomości?
- Ile będą wynosiły przyszłe opłaty administracyjne za użytkowanie lokalu?
- Jakich materiałów używa deweloper do budowy? Warto zapytać też o okna, drzwi, podłogi i inne detale.
- Czy można odstąpić od umowy deweloperskiej i na jakich warunkach?
Listę pytań warto poszerzyć o własne wątpliwości, aby zyskać pewność, że zakup nowego mieszkania spełni oczekiwania, potrzeby i marzenia przyszłych mieszkańców.
Zakup nowego mieszkania nie musi być skomplikowany. Jeśli powyższe wskazówki weźmie się pod uwagę, kupując mieszkanie, można czerpać przyjemność z każdego podejmowanego kroku. Ze względu na liczne zalety, ochronę nabywców i ulgi podatkowe najchętniej kupujemy nowe mieszkania od dewelopera. Jak widać, jest to lepsze rozwiązanie niż nabycie mieszkania z rynku wtórnego. Kluczowe jednak może okazać się sprawdzenie dewelopera i sprawdzenie umowy deweloperskiej. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.