Mieszkania dwupoziomowe powstawały już w PRL-u w blokach z wielkiej płyty i były namiastką zachodniego stylu życia. Kojarzyły się z komfortem domu jednorodzinnego, ale nie posiadały ogrodu. Obecnie mieszkanie dwupoziomowe spotyka się w różnych nowych projektach i inwestycjach deweloperskich, które budzą zainteresowanie. Czasami będą to mieszkania z zaadaptowanym strychem i skosami. Innym razem mogą to być przypominające domy szeregowe mieszkania dwukondygnacyjne z ogrodem, dające duże możliwości aranżacyjne.
Co to jest mieszkanie dwupoziomowe?
Mieszkania dwupoziomowe w Polsce wciąż jeszcze pozostają jedynie marzeniem wielu rodzin, ponieważ stanowią jedynie nieduży procent ofert na rynku mieszkań. Czasami tą nazwą określa się także wysokie mieszkania w kamienicach, gdzie, aby lepiej wykorzystać przestrzeń, buduje się antresole. W ten sposób powierzchnia użytkowa mieszkania dwupoziomowego się powiększa, a mieszkańcy mają dodatkowe metry kwadratowe do wykorzystania. Antresola w tym wypadku stanowi drugi poziom mieszkania. W tak zaaranżowanej przestrzeni jednak trzeba liczyć się z tym, że użytkowane pomieszczenia nie są pełnowymiarowe pod względem wysokości. Z reguły drugi poziom mieszkania w takim przypadku jest dużo niższy niż pierwszy.
Inną opcją mieszkania dwupoziomowego jest mieszkanie z zaadaptowanym na cele mieszkalne strychem znajdującym się nad nim. Często takie rozwiązanie stosuje się w domach parterowych, a czasem także w budownictwie wielorodzinnym.
Jeszcze inną koncepcją jest nowoczesne i przestronne mieszkanie dwupoziomowe od dewelopera w budynku piętrowym bez skosów z ogrodem. W tym wypadku dwie kondygnacje mają taką samą lub zbliżoną wysokość. Jeśli projekt przewiduje płaski lub jedynie lekko nachylony dach, można stwierdzić, że jest to idealne mieszkanie dwupoziomowe.
Zalety i wady mieszkań dwupoziomowych
Wybór mieszkania dwupoziomowego ma wiele zalet, ale dla niektórych może być pewnym problemem. Oto najważniejsze plusy i minusy takiego wyboru.
Zalety mieszkania dwupoziomowego
Niewątpliwym plusem jest często większy metraż mieszkania dwupoziomowego w porównaniu z tym znajdującym się na jednym poziomie. W mieszkaniu dwupoziomowym od dewelopera, który stawia budynki w postaci brył bez skosów, drugi poziom mieszkania podwoi jego metraż. Najczęściej w takim projekcie przewiduje się część dzienną, obejmującą salon, kuchnię i toaletę na dole. Sypialnie z łazienką umieszcza się na górze. Zapewnia to dużą dawkę prywatności i dobry wypoczynek. Przestrzeń na górze bowiem może być w takim wypadku niedostępna na odwiedzających dom gości. Poza tym taki rozkład przypomina dom rodzinny, szczególnie jeśli deweloper zaplanował taras z widokiem na ogród przy salonie. Jest to na pewno ciekawa alternatywa dla domu jednorodzinnego.
Dwupoziomowy układ pomieszczeń może być idealny dla rodzin z dziećmi, które wieczorami po ułożeniu dzieci do snu lubią przyjmować znajomych. Ewentualna muzyka, czy odgłosy rozmowy nie będą w takim stopniu zakłócać snu dzieciom, jak w mieszkaniu jednopoziomowym. Przemyślana aranżacja mieszkania dwupoziomowego uczyni je atrakcyjnym miejscem do życia dla całej rodziny, gdzie każdy znajdzie swoją przestrzeń.
Czy mieszkanie dwupoziomowe ma jakieś wady?
Dla osób z niepełnosprawnością, czy w podeszłym wieku wybór mieszkania dwupoziomowego może nie być dobrym pomysłem. Problemem tutaj czasem są nie tyle schody w mieszkaniu dwupoziomowym, ile schody do mieszkania. Dotyczy to sytuacji, gdy jest ono zlokalizowane np. na poddaszu kamienicy, a w budynku nie ma windy. Najczęściej nie stanowi ono problemu wtedy, gdy pierwszy poziom znajduje się na parterze, a na piętro prowadzą wygodne bezpieczne schody. Wejście na drugi poziom mieszkania może być utrudnione dla osób niepełnosprawnych czy starszych. Problemy mogą się pojawić, gdy schody mają układ zabiegowy bez spocznika. Jeśli więc w rodzinie są takie osoby, trzeba wziąć to pod uwagę, planując układ schodów lub zmienić rozkład pomieszczeń i zaaranżować dla takiej osoby pokój na parterze.
Niektórzy twierdzą, że wadą mieszkania dwukondygnacyjnego mogą być większe koszty eksploatacyjne, w tym opłaty za ogrzewanie, czy energię. Nie jest to problemem w budownictwie energooszczędnym, gdzie nowe technologie dbają o zatrzymanie ciepła w domu i niewielkie zużycie energii.
Jak urządzić mieszkanie dwupoziomowe?
Mieszkanie dwukondygnacyjne może być szansą na ciekawe i funkcjonalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni i dostosowanie jej nie tylko do gustu domowników, ale także ich potrzeb. Umieszczona na dolnym poziomie przestrzeń wspólna stanowiąca salon, część kuchenną i jadalnianą powinna odpowiadać wyglądem i wyposażeniem oczekiwaniom całej rodziny. W doborze stylu wnętrzarskiego, czy mebli trzeba wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich jej członków. Przykładowo, jeśli w domu są osoby starsze, lepiej w części jadalnianej ustawić tradycyjny stół z krzesłami, niż wysokie hokery przy wyspie kuchennej.
Zaplanowane na górze pokoje można aranżować stosownie do gustu i potrzeb osób, które będą w nich spędzały czas. Aranżacja mieszkania dwupoziomowego w ten sposób może być niemałym wyzwaniem pod względem zachowania spójności architektonicznej w całym domu, wpisania się w gust całej rodziny, przy jednoczesnym zachowaniu indywidualizmu w aranżowaniu poszczególnych pomieszczeń na górze. Planując styl i wystrój mieszkania nie można zapomnieć, że łącznikiem między dwoma poziomami są schody, które zaprojektowane i wykończone w odpowiednim stylu często dodają klimatu całości.
Schody w mieszkaniu dwupoziomowym
Schody integrują ze sobą dwie części mieszkania dwupoziomowego. Są nie tylko drogą komunikacyjną między piętrami, ale i często ważnym elementem aranżacyjnym. Kiedyś ukrywane w klatkach schodowych, obecnie umieszczane i eksponowane są w otwartej przestrzeni holu połączonej z salonem i kuchnią. Mogą być wykonane z betonu, drewna lub metalu. Najczęściej w mieszkaniach deweloperskich dwupoziomowych już na etapie projektowania podejmuje się decyzję o umieszczeniu schodów z betonu, Jednak aby nadać im przytulności, uczynić bezpieczniejszymi i cieplejszymi w dotyku można je później obłożyć drewnem, nakładając na żelbetową konstrukcję piękne drewniane schody dywanowe lub jedynie drewniane stopnie.
Ważna jest również aranżacja miejsca pod schodami. Jeśli powierzchnia użytkowa mieszkania dwupoziomowego nie jest zbyt duża, można wykorzystać przestrzeń pod schodami, tworząc tam zabudowę z dodatkowym miejscem do przechowywania, czy też zaaranżować tam aneks kuchenny. Wszystko zależy od tego jak duża jest powierzchnia mieszkania dwupoziomowego.
Oferty mieszkań dwupoziomowych mogą być różne. Idealne mieszkanie dwupoziomowe to takie, które w pełni zaspokoi potrzeby rodziny, która ma się do niego wprowadzić i dodatkowo posiada ogródek. Na pytanie, jak urządzić dwupoziomowe mieszkanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od możliwości finansowych i potrzeb rodziny oraz stylu, który się wybierze. Aranżację przestrzeni można powierzyć architektowi lub zająć się nią samodzielnie. Przy odrobinie wyobraźni, umiejętnie wydzielając strefy i decydując się na konkretny styl, można urządzić niezwykłe mieszkanie dwupoziomowe.
Jako że zainteresowanie mieszkaniami dwupoziomowymi stale rośnie, szczególnie takimi, które najbardziej przypominają własny dom z ogrodem, nasza firma w najbliższym czasie rozpocznie budowę takich mieszkań w Gdyni.