Duże przeszklenia – czy warto się na nie zdecydować?

Przeszklony dom

Nowoczesne budownictwo coraz częściej kojarzy się z dużymi przeszkleniami. Widać to nie tylko w biurowcach, ale też domach jednorodzinnych, czy apartamentowcach. Nowe technologie produkcji wytrzymałego szkła obecnie pozwalają na tworzenie w budynkach całych szklanych ścian. Samo szkło stosowane w budownictwie natomiast posiada zupełnie inne właściwości niż to sprzed lat. Czy warto zainwestować w mieszkanie z dużymi przeszkleniami? Sprawdźcie.

Duże przeszklenia a izolacyjność termiczna

Mieszkania z dużymi przeszkleniami ze względu na atrakcyjny nowoczesny wygląd przyciągają coraz więcej klientów. Wciąż jednak wielu z nich ma obawy, czy duże szklane drzwi przesuwne w salonie lub wielkie okna narożne nie będą go za bardzo wychładzać zimą. Prawdą jest, że ciepło może uciekać z domu przez mosty termiczne zarówno w oknach, jak i murach, czy dachu. Samo szkło natomiast jest doskonałym izolatorem ciepła i jeśli ono ucieka, odpowiedzialne są za to ramy okienne. Mają one zwykle dużo gorszą izolacyjność termiczną niż szyby. Na przenikalność cieplną całego okna natomiast wpływ ma szyba i rama. W dużym oknie procentowy stosunek powierzchni ramy do szyby jest dużo mniejszy niż w małym. Oznacza to więc, że duże przeszklenia mają często o wiele lepszą izolacyjność termiczną niż tradycyjne okna. Przenikalność cieplną określa współczynnik Uw, który obecnie dla okien w nowych budynkach nie może być większy niż 0,9 W/m2K. Panoramiczne okna z górnej półki mają często ten wskaźnik jeszcze niższy, co pozwala generować oszczędności w rachunkach za ogrzewanie.

Duże przeszklenia a izolacyjność akustyczna

To, jak dużo hałasu z zewnątrz dociera do wnętrza, zależy od szczelności i izolacyjności akustycznej okien. Małe tradycyjne okno o współczynniku Rw na standardowym poziomie między 32 a 34 dB wpuści do domu więcej dźwięków z otoczenia niż okna wieloformatowe o podwyższonej dźwiękoszczelności. Obecnie produkuje się okna o takich właściwościach, które pozwalają na osiągnięcie dużego wytłumienia hałasu, a nawet jego konkretnych rodzajów. Z tego względu właściwości stolarki okiennej powinny być dobierane stosownie do warunków panujących w okolicy. W razie wątpliwości, czy okno będzie dobrze zatrzymywało dźwięki, warto zwrócić uwagę na wartość współczynnika Rw. Jeśli będzie on wynosił więcej niż 34 dB, w domu będzie ciszej niż w tym z oknami tradycyjnymi.

Duże przeszklenia – zalety i wady

Duże przeszklenia w domu mają wiele zalet, ale niektórzy w takim rozwiązaniu dopatrują się także wad. Warto przeanalizować plusy i minusy przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania czy domu z wielkimi oknami.

Oto najważniejsze zalety, jakie ma przeszklony dom:

  • znakomite doświetlenie wnętrza światłem naturalnym, co może służyć większym oszczędnościom w rachunkach za energię elektryczną,
  • integracja z ogrodem i poszerzony widok na otoczenie za oknem,
  • nowoczesny design budynku, jak i samego mieszkania sprzyja podniesieniu jego wartości rynkowej.

Niektórzy dopatrują się jednak w dużych przeszkleniach minusów takich jak: mniejsze poczucie prywatności, czy zbyt duża powierzchnia szyb do czyszczenia. Na te niedogodności można znaleźć jednak rozwiązania. W celu zapewnienia większej prywatności można założyć żaluzje, czy rolety, a nawet folie, która działa jak lustro weneckie. Okna panoramiczne nie będą trudne w czyczczeniu jeśli zainwestuje się w szyby pokryte specjalną powłoką, która ogranicza osadzanie się kurzu i innych zanieczyszczeń. Duże przeszklenia mogą też utrudniać nieco aranżację, jeśli ktoś ma dużo mebli, ale nie stanowi to problemu we wnętrzach minimalistycznych. Trzeba też zdać sobie sprawę, że tam, gdzie instaluje się duże okna tarasowe do podłogi. nie ma miejsca na grzejnik pod oknami. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Jest ono systemem ukrytym pod posadzką i nie wymaga dodatkowej przestrzeni na umieszczenie mało estetycznych grzejników.

Czy warto kupić mieszkanie z dużymi przeszkleniami?

Przedstawione powyżej zalety i wady mieszkania z dużymi przeszkleniami pokazują, że z pewnością nie jest to wybór korzystny dla każdego. Jeśli jednak ktoś chce mieszkać nowocześnie i kupując mieszkanie, zależy mu na tym, aby nie traciło na wartości, a utrzymanie go nie generowało dużych kosztów, warto zdecydować się na duże przeszklenia. Przyniosą one wymierne korzyści, jeśli wybierze się okna o odpowiednich właściwościach.

Przeszklony dom z jednej strony jest synonimem luksusu i nowoczesności, z drugiej może budzić pewne obawy. Z tego względu zakup nowego mieszkania z dużymi oknami powinien być dobrze przemyślany. W przypadku wątpliwości można poszukać rozwiązania optymalnego, które zaspokoi potrzebę prywatności przy jednoczesnym zachowaniu nowoczesnego designu. Lustra weneckie w domu mogą pomóc w takim wypadku. Dobrym pomysłem jest też mieszkanie dwupoziomowe z wydzieloną strefą dzienną na dole. Obejmuje ona przeszklony salon i kuchnię z oknami powyżej blatu kuchennego. Na górze natomiast projektuje się strefę o większej dozie prywatności zawierającą sypialnie z mniejszymi oknami.

 

 

 

Porównaj oferty

Porównać